ליל הסדר הגדול בעולם - בבית חב”ד קטמנדו נפאל

סדר הפסח בבית חב"ד קטמנדו, שאוחז בתואר 'סדר הפסח הגדול בעולם', נחגג כבר 25 שנה. הסדר הראשון התקיים בתשמ"ז (1987), אותו ואת הבאים אחריו ערכו צעירים הלומדים בישיבות חב"ד ברחבי העולם.

ב-1999 הגיעו השלוחים הקבועים לקטמנדו - נפאל, הרב חזקי ליפשיץ ורעייתו חני. מאז, סדר הפסח בקטמנדו הפך לגולת הכותרת של הפעילות השנתית שמקיים הבית חב"ד, ואליו מתנקזים שבועות רבים של הכנות, לוגיסטיקה מורכבת, בעיות שונות ומשונות שנובעות מהיותה של נפאל המדינה לא הכי מפותחת בעולם, וכמובן כספים רבים.

לקראת חג הפסח מגיע מישראל קונטיינר רציני המכיל: 2,500 בקבוקי יין, 3,000 קציצות גפילטע-פיש, טון מצות, מאות קופסאות שימורים, מוצרים חד פעמיים ועוד...

את אווירת החג ניתן לחוש כבר בימים הסמוכים לליל הסדר, אז צוות הבית חב"ד עובד במלוא הקיטור להספיק להכשיר את כל מתחם הבית חב"ד לפסח, להכשיר את המלון בו יתקיים ליל הסדר לקראת ליל הסדר הגדול בעולם, מתנהל מבצע לוגיסטי של הכנת האוכל לאלפי המשתתפים והכל באווירה שמחה ומרוממת.

 

סדר פסח מתחיל כשעתיים לפני החג באולם מפואר באחד מהבתי מלון בעיר כשלהקה ישראלית, המורכבת ממטיילים מוזיקליים, מקבלת את הבאים בנגינה ובשירי חג. לאחר הדלקת נרות חג מתחיל ליל הסדר עם 2000 המשתתפים כשבמקביל באולם קטן יותר סמוך מתקיים ליל סדר לדוברי אנגלית. את ההגדה קוראים כל המשתתפים, ושיאו של הערב מגיע ב"אחד מי יודע" כאשר כל אלפי המשתתפים עולים על הכסאות, שרים ומכריזים בעוז "אחד אלוקינו"...

ה'סדר' בקטמנדו אינו היחיד שמתקיים ברחבי המדינה, למעשה מתקיימים עוד שני סדרים בנפאל, שאחד מהם אף אוחז בשיא משלו. מדובר בכפר מנאנג, שנמצא על מסלול טרק ה"אראונד אנאפורנה" המפורסם. בכפר זה מחויבים המטיילים לבצע עצירה של לפחות יום אחד כדי להתרגל לגובה ולדלילות בחמצן. בסדר שמתקיים בכפר, המתהדר בתואר "סדר הפסח הגבוה בעולם", משתתפים בכל שנה כ-80 מטיילים. הציוד לסדר מגיע חלקו באמצעות חמורים וחלקו באמצעות מסוקים. הסדר השלישי בנפאל מתקיים בעיר פוקרה, שמהווה בסיס לטרקים סביב הר האנאפורנה. בסדר זה משתתפים כ-200 תרמילאים ישראלים.

שתף לחברים

שתף