חוסר כבוד

מה עושים כדי להציב גבול ושתבין שמה שהיא עושה הוא לא בסדר ושהיא חייבת לכבד אותנו. מנסה לדבר איתה כל הזמן היא מבינה ואומרת סליחה ומתנצלת אבל אחרי שעה שוב זה קורה .

שאלה:

שלום אני גרושה ואמא לילדה בת 9, אני גרה אצל הורי 5 שנים, הילדה שלי מתחצפת לסבתא בצורה מכוערת, שולטת בבית , כולם עושים מה שהיא רוצה כדי למנוע צעקות מטורפות ובכי מטורף, כל סצנה איתה היא ענקית , היא ילדה מאוד קשה ומפונקת .אנחנו אמורות לעבור דירה בעוד חודשיים אבל המצב כרגע בלתי אפשרי במיוחד שאנחנו נכנסים לחופש הגדול, מה עושים כדי להציב גבול ושתבין שמה שהיא עושה הוא לא בסדר ושהיא חייבת לכבד אותנו. מנסה לדבר איתה כל הזמן היא מבינה ואומרת סליחה ומתנצלת אבל אחרי שעה שוב זה קורה . מה עושים??? תודה

תשובה:

שלום רב,

אכן נראה כי ישנו כאן חסר מובהק של גבולות אשר יצר תגובות מעגליות המזינות את עצמן ויוצרות על ידי כך העצמה עצמית המביאה אתכן לידי מצב של חוסר אונים שכשלעצמו ממנף את ההתנהגות הבלתי רצויה. כמו כן נראה כי גם הבת אינה חשה בטוב עם המצב הקיים וחפצה בכל מאודה להתנהל מתוך גבולות יציבים.
חשוב שתשבו איתה בעת רגיעה ותבנו חוקים וכללי התנהגות ודרכי משוב לכל דבר ועניין. תאמרי לה שיהיו פעמים בהם את תאלצי להתעלם ממנה, בכל פעם שתהיה חריגה מהמוסכמות אתן פשוט 'נעלמות' מתוך רצון להגן על עצמכן. תני לה להבין כי כל הדברים שייבנו מעתה והלאה הינם אך ורק למענה ולמען טובתה העכשווית והעתידית. לא לצפות לתפניות פלאיות, הדברים יתקדמו צעד אחר צעד עד לשלמות המיוחלת בע"ה.
חשוב ביותר להיות עקביים ולהתמיד בקו עליו תחליטו ובס"ד תזכו לראות ברכה בעמלכן.

 

 יצחק ריבקין

הרב יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך', ומנהל אתר חינוך נט - לאהוב ולחנך. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

  יש לכם שאלה אלי? לחצו כאן

 

 

שתף לחברים

שתף